Чугуївська районна рада Харківської області
Харківська область
Малий Герб України
gov.ua Місцеве самоврядування України
  Пошук

Інформація про виконання Програми економічного і соціального розвитку Чугуївського району на 2023 рік, затвердженої рішенням районної ради від 16 березня 2023 року (із змінами)

ІНФОРМАЦІЯ

про виконання Програми економічного і соціального розвитку

Чугуївського району на 2023 рік, затвердженої рішенням районної ради

від 16 березня 2023 року (із змінами)

 

Метою розроблення Програми є забезпечення спільних дій органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо функціонування економіки та соціальної сфери, вирішення нагальних проблем в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та введення в Україні воєнного стану, відновлення економічної стабільності в умовах складної суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в країні.

Пріоритетними завданнями у 2023 році було здійснення заходів для відновлення життєдіяльності на деокупованих територіях Чугуївського району, а саме: Вовчанської, Старосалтівської, Чкаловської, Печенізької, Малинівської та Чугуївської громад. До таких заходів відносилось розмінування територій, евакуація населення, відновлення об’єктів енергопостачання, формування реєстру пошкодженого та знищеного майна, відновлення роботи центрів надання адміністративних послуг, забезпечення надання соціальних послуг населенню тощо.

З метою забезпечення сталого розвитку Чугуївського району, враховуючи поточну ситуацію в регіоні та країні в цілому, продовжувалась реалізація заходів для: забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку території району; ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; сприяння інвестиційній діяльності на території району; спрямування бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури; охорони праці; охорони навколишнього природного середовища; вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; охорони пам’яток архітектури і містобудування, об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; сприяння діяльності громадських та інших неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, сім’ї та молоді тощо.

Аграрний сектор навіть в умовах воєнного стану залишається ключовою галуззю економіки, базовою складовою якого виступає сільське господарство. У Чугуївському районі налічується близько 180 сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, з яких: 85 % займаються рослинництвом, 15 % – тваринництвом та рослинництвом.

У поточному році жнива проходили у всіх громадах району (крім Вовчанської міської громади). За оперативними даними сільгосптоваровиробники у 2023 році зібрали зернових та зернобобових культур на площі 28,5 тис. га, намолочено 148,4 тис. тонн (на 43,6 % більше порівняно з 2022 роком), середня урожайність склала 52,1 ц/га (у 2022 році – 48,2,6 ц/га).

Зібрано технічних культур: соняшнику обмолочено на площі 42,8 тис. га, намолочено – 100,3 тис. тонн, урожайність – 23,4 ц/га (у 2022 році – 24,0 ц/га); сої обмолочено 2,8 тис. га, намолочено 7,4 тис. тонн, урожайність – 26,6 ц/га
(у 2022 році – 21,9 ц/га).

Під урожай 2024 року аграріями району засіяно 22,3 тис. га озимих культур.

Більшість аграріїв на деокупованих територіях та територіях, де відбувалися бойові дії, зазнали значних руйнувань інфраструктури, пошкоджень земельних угідь, знищення та розкрадання майна і техніки. Окрім того, унаслідок обстрілів пошкоджено родючий шар ґрунту (воронки від артилерійських обстрілів та ракетних ударів, пошкодження ґрунту гусеницями танків або іншою військовою технікою, будівництво фортифікаційних споруд). Такі пошкодження потребують подальшого відновлення земель, включаючи рекультивацію та вирівнювання поверхні.

Незважаючи на суттєві втрати через військові дії у поточному році тваринники району проводять відновлення, ремонт та реконструкцію ферм, продовжують нарощувати поголів’я великої рогатої худоби, свиней, птиці тощо. Налагоджується виробництво м’ясо-молочної продукції.

Так, протягом 2023 року поголів’я великої рогатої худоби вдалося збільшити майже в 2 рази, що станом на 01.01.2024 року складає 10,2 тис. голів (у тому числі корів – 4,4 тис. голів); свиней – у 4,3 рази, що складає 20,9 тис. голів; птиці – на 42,4 %, що складає 9,4 тис. голів.

За підсумками 2023 року сільгосппідприємствами району вироблено майже 20,0 тис. тонн молока, що майже в 5 разів більше порівняно з 2022 роком.

Тривалість військового стану в Україні та безпосередня близькість населених пунктів району до зони проведення бойових дій призвели до значної кризи у промисловості Чугуївського району. Це і періодичні обстріли окупантами цивільної та виробничої інфраструктури, труднощі із логістикою, особливо для експортоорієнтованих галузей, а також брак оборотних коштів. Найбільші пошкодження зазнали підприємства Малинівського індустріального майданчика, підприємства Вовчанської та Чугуївської міських громад.

Стійкість промисловості відрізняється для різних галузей. У ході війни перш за все відновилась і працює (хоча і не на 100 %) переробна харчова галузь, яка забезпечує базові потреби населення в їжі. У районі серед таких підприємств: ДП «Новопокровський КХП», ТОВ «Карат», ПП «Чугуївський завод мінеральних вод», ТОВ «Сан ойл», ТОВ «С-Транс», ТОВ «Слобожанський продкомбінат», ТОВ «Агросинергія».

Після деокупації більшої частини Харківщини частково відновили виробничу діяльність бюджетоутворюючі підприємства промислової зони Малинівської селищної територіальної громади: ТОВ «Малинівський склозавод» та ТОВ «ТіПіБіеС Продакшн».

Загалом протягом 2023 року із 65 промислових підприємств району працювали – 38 (58,5 %), релаковані – 2 (ТОВ «Вовчанський м’ясокомбінат», ТОВ «Ютерм Україна»).

Районна військова адміністрація разом із місцевими органами влади проводила роботу стосовно інформування суб’єктів господарювання промислового комплексу щодо надання грантів для переробних підприємств згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 739 «Деякі питання надання грантів для переробних підприємств». Заяв стосовно можливої реалізації грантової програми від фізичних та юридичних осіб не надходило.

З метою залучення міжнародної технічної допомоги спільно з громадами велась і ведеться робота щодо підготовки обґрунтованих проєктних пропозицій міжнародним донорам, організаціям, фондам щодо відновлення (реконструкції) першочергових об’єктів соціальної інфраструктури району. Департаменту економки і міжнародних відносин Харківської обласної військової адміністрації надані проєктні пропозиції в розрізі територіальних громад стосовно відновлення об’єктів житлового та громадського призначення, критичної інфраструктури, які пошкоджені внаслідок збройної агресії російської федерації на території району.

Так, протягом 2023 року, громади району активно співпрацювали з міжнародними організаціями, фондами, підписані Меморандуми про: партнерство, співробітництво, взаєморозуміння.

Ефективно реалізовано Програму «Децентралізація Приносить Кращі Результати та Ефективність» (DOBRE), а саме:

проєкт «Створення нової послуги в Малинівській селищній територіальній громаді для допомоги у відновленні пошкодженої інфраструктури місцевих підприємств, фермерів та індивідуальних господарників», за результатами якого придбано автогідропідйомник (87,2 тис. дол. США);

для КП «Малинівка» закуплено екскаватор JCB 3CX (64 тис. дол. США);

на території Малинівської селищної територіальної громади покращено систему обслуговування об’єктів критичної інфраструктури та реагування на надзвичайні ситуації, отримано обладнання та інструменти (4,3 тис. дол. США);

на потреби Старосалтівської селищної територіальної громади придбаний вантажний самоскид ИВЕКО (100 тис. дол. США);

придбано обладнання для Пунктів незламності Чугуївської громади, генератори для об’єктів критичної інфраструктури, комп'ютерну техніку для фахівців міської ради та комунальних підприємств (100 тис. дол. США).

Чугуївська міська та Печенізька селищна територіальні громади плідно співпрацювали з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ в Україні. В стадії реалізації проєкт з допомоги у вигляді транспортного засобу, обладнання, інструментів та ваучеру для придбання будівельних матеріалів для усунення пошкоджень та руйнувань, отриманих внаслідок російської збройної агресії, в комунальному закладі «Артемівський ліцей» Печенізької селищної ради Харківської області. Закуплено обладнання для закладів охорони здоров’я (медичне обладнання) та соціальних закладів (засоби реабілітації, велосипеди для працівників терцентру) Чугуївської міської територіальної громади, опалювальне обладнання, обладнання для організації дистанційного навчання тощо (283,5 тис. дол. США).

Передано товарно-матеріальні цінності партнерам проєкту: генератори, ланцюгові пили, ріжучі ланцюги, похідні ліжка, каремати, спальні мішки, вовняні ковдри, базові набори для внутрішньо переміщених осіб, гігієнічні набори для Печенізької громади (49,5 тис. дол. США).

Не залишили поза увагою Чугуївський район і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна організація з міграції («МОМ»), Міжнародний Комітет Червоного Хреста (ICRC), Шведська асоціація місцевих властей та регіонів (SALAR), Міжнародна благодійна організація «World Central Kitchen» та інші.

Також важливим інструментом відновлення є патронат іноземних держав над окремими регіонами й містами України. Так, протягом року, було підписано міжнародні угоди щодо партнерських, побратимських відносин між Слобожанською селищною територіальною громадою та муніципалітетом Веннес (Швеція); Чугуївською міською територіальною громадою та м. Уілмінгтон, м. Мадейра, регіон Цинциннаті, штат Огайо (США).

Районною військовою адміністрацією проведено роботу щодо залучення громад району до співпраці з Регіональним офісом міжнародного співробітництва Харківської області. Як результат плідної роботи розроблено інвестиційні паспорти та опитувальники кожної громади району. Здійснено розробку аналітичних матеріалів, фотографій, проведено аналіз стану з урахуванням проєктів стратегій розвитку територіальних громад.

З метою презентації району на зустрічах з міжнародними партнерами для вирішення питань залучення матеріально-технічної допомоги, інвестицій розроблені слайди економічного, соціального та інвестиційного потенціалу територіальних громад району.

Значну роль у формуванні загального економічного потенціалу району та забезпеченні потреб населення в товарах і послугах відіграють такі складові внутрішнього ринку як торгівля, ресторанне господарство та побутове обслуговування населення.

До 24.02.2022 року в районі функціонувала розгалужена мережа цих закладів, але після оголошення на території України воєнного стану та початку активної фази бойових дій більша частина бізнесу була фактично паралізована через різноманітні обставини.

Протягом 2023 року в цілому в районі функціонувало 80 % закладів торгівлі. Після деокупації населених пунктів району поступово відновилась торгівля продовольчими товарами і в них. На сьогодні це 40 % торгових точок від загальної кількості магазинів на цих територіях.

Мешканцям віддалених населених пунктів продовольчі товари та товари першої необхідності, як правило на замовлення, постачають приватні підприємці, які здійснюють торговельну діяльність на територіях відповідних громад.

Протягом 2023 року безперебійно працювали супермаркети мережі «АТБ», «Посад», «Дарс», а також невеликі продовольчі магазини мережі «Кулиничі», «Салтівський м’ясокомбінат», «Агромол», «Кисет» тощо. Функціонують ринки і торговельні майданчики, підприємства ресторанного господарства та сфери побутового обслуговування. Крім того, відкриваються нові крамниці продовольчих, побутових, будівельних товарів тощо.

Для сприятливих умов розвитку підприємництва в районі постійно проводиться інформаційна робота щодо мікрогрантів «Власна справа», державних програм «Доступні кредити 5-7-9%», «Компенсація роботодавцям за працевлаштування окремих категорій безробітних», грантової програми від Міжнародної організації з міграції для постраждалих від війни мікро- та малих підприємств в Україні, а також кредитні програми для бізнесу.

З метою пожвавлення кредитування бізнесу районною військовою адміністрацією проведено роботу стосовно визначення потреб у кредитуванні суб’єктів господарювання для удосконалення Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%».

Фінансово-економічний стан підприємств житлово-комунального господарства району значно погіршився через понесені внаслідок бойових дій витрати та втрати (витрати на ремонт пошкоджених виробничих потужностей, втрати від зменшення кількості абонентів та/або обсягу наданих послуг, від зниження рівня розрахунків тощо).

При підготовці об’єктів водопостачання та водовідведення району до роботи в осінньо-зимовий період 2023/2024 років виконано ремонт або заміну 4,805 км водопровідних мереж (100 % від плану) та 2,24 км каналізаційних мереж (100 % від плану).

У тепловому господарстві здійснено підготовку та випробування 76,81 км теплових мереж (100 % від плану), проведено заміну 2,98 км аварійних теплових мереж (100,0 % від плану), капітально відремонтовано або реконструйовано 7 котелень, проведено заміну 2 котлів.

На підготовку водопровідно-каналізаційного та теплового господарства до осінньо-зимового періоду 2023/2024 років витрачено 14,545 млн. грн.

У результаті пошкодження філії «Теплоелектроцентраль» та відсутності опалення в смт Есхар в минулому осінньо-зимовому періоді система центрального теплопостачання повністю вийшла з ладу та відновленню не підлягає (16 км). Єдиний вихід забезпечити мешканців 82 будинків теплом – це перехід квартир на індивідуальне газове та електричне опалення. На теперішній час Новопокровською селищною радою розробляється проєкт щодо прокладання підсилюючих газових мереж. Реалізація проєкту із заміни складає приблизно 9,0 млн. грн.

На виконання доручення Кабінету Міністрів України відділом житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури районної державної (військової) адміністрації разом із органами місцевого самоврядування здійснюється аналіз обсягів та характеру пошкоджень об’єктів критичної інфраструктури в населених пунктах області, які постраждали внаслідок бойових дій. Станом на 01.01.2024 в районі пошкоджено 35 об’єктів теплопостачання та теплових мереж; 22 об’єкти водопостачання, водовідведення та 1,83 км мереж.

На цей час відновлено 19 об’єктів теплопостачання і 6 об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства. Але через постійні обстріли кількість пошкоджених та відновлених об’єктів змінюється.

Відпрацьовано з громадами питання щодо створення на підприємствах життєзабезпечення резерву матеріально-технічних засобів (обладнання, матеріалів, пального). На теперішній час накопичено 130 одиниць генераторів.

У січні 2023 року між Чугуївською міською радою та Республікою Чехія (Міністерство закордонних справ) укладено договір про надання цільової фінансової допомоги у розмірі до 9 873 481 чеських крон, яку Чугуївська міська рада зобов’язується використати виключно для реалізації проєкту «Когенераційна установка Харківська область – установка 1». Наразі реалізація проєкту триває.

Також у 2023 році від Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної військової адміністрації отримано гуманітарну допомогу у вигляді 10000 одиниць LED ламп для розповсюдження їх серед населення.

Серед найбільших виробників електричної енергії як у Чугуївському районі, так і в Харківській області залишається Зміївська ТЕС ПАТ «Центренерго». У зв’язку з пошкодженням енергетичного обладнання у 2023 році Зміївська ТЕС ПАТ «Центренерго» працювала з мінімальним навантаженням, використовувала для роботи природний газ та вугілля.

З липня 2023 року філією «Теплоелектроцентраль» ТОВ «ДВ Нафтогазовидобувна компанія» проводяться аварійно-відновлювальні роботи енергетичного обладнання та мереж.

Широкомасштабна російська збройна агресія проти України спричинила різке збільшення обсягів специфічних відходів, серед яких пошкоджені та покинуті транспортні засоби й обладнання, уламки снарядів, будівельне сміття, побутові та медичні відходи. Деякі з відходів є досить токсичними, особливо уламки снарядів, медичні відходи та будівельне сміття із вмістом азбесту та важких металів.

Протягом 2023 року послуги з вивезення твердих побутових відходів та відходів, які утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель, споруд та об’єктів благоустрою на території Чугуївського району надавались місцевими комунальними підприємствами безперервно, незважаючи на загрозу обстрілів. На деокупованих територіях району будівлі комунальних підприємств зазнали значних руйнувань, пошкоджено та знищено спеціальну техніку, яка здійснює збір та вивіз ТПВ.

На території Чугуївського району розташовані 2 полігони промислових відходів та 7 полігонів ТПВ. Всі полігони (крім ТПВ КП «Вовчанськ») експлуатуються, руйнування відсутні, моніторинг стану навколишнього природного середовища ведеться, охорона здійснюється і проводиться облік надходження відходів, окрім двох полігонів, розташованих на території Вовчанської міської територіальної громади.

Протягом 2023 року Чугуївською районною військовою адміністрацією разом з органами місцевого самоврядування, керівниками установ, підприємств та організацій усіх форм власності постійно проводилась робота, щодо належного стану використання та охорони водних об’єктів району.

Гідроспоруда Печенізького водосховища була пошкоджена ракетними обстрілами ще у 2022 році, внаслідок чого вдвічі збільшився неконтрольований скид води. Спеціалістами районної військової адміністрації постійно проводиться огляд Печенізької дамби та контролюється скид води. На теперішній час ситуація на дамбі повністю контрольована. Загрози прориву дамби та затоплення територій немає. КП «Харківводоканал» провів всі технічні роботи з відновлення гідротехнічних споруд греблі.

Окупація ворожими військами значної частини лісових масивів на території Чугуївщини, обстріли та мінування негативним чином позначилися і на довкіллі району. Більша частина заповідних об’єктів потерпала від ворожих снарядів та внаслідок лісових пожеж.

У районі було створено комісію з питань визначення шкоди та збитків, завданих лісовому фонду, територіям та об’єктам природно-заповідного фонду внаслідок збройної агресії Російської Федерації на території Чугуївського району Харківської області та затверджено її склад.

Відтак першочерговим завданням у заповідній сфері є проведення обстеження територій та об’єктів природно-заповідного фонду з метою встановлення їх актуальної цінності та розміру збитків, а в подальшому – проведення заходів по встановленню меж всіх об’єктів та територій природно-заповідного фонду району.

Транспорт і зв’язок – це найважливіші складові виробничої та соціальної інфраструктури Чугуївського району. Протягом 2023 року на території Чугуївського району було організовано регулярне транспортне сполучення з усіма населеними пунктами та діяв 41 автобусний маршрут, 15 автобусних маршрутів загального користування, що мали сполучення з обласним центром, які повністю забезпечували потреби у пасажирських перевезеннях. Перевезення здійснювали 8 автомобільних перевізників різних форм власності, з якими було укладено відповідні договори «Про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування».

Під час окупації Чугуївського району та внаслідок бойових дій значних руйнувань зазнали автобусні парки: ТОВ «Авто-Ові» (Старосалтівська та Вовчанська громади), ФОП Ніколаєнко М.І., ФОП Сапелкін М.М. та ФОП Бережний В.І. (Чугуївська громада).

Робота з відновлення транспортного сполучення організована з урахуванням можливостей як автобусного сполучення, так і стану автомобільних доріг між населеними пунктами громад Чугуївського району.

Залізничний транспорт є важливою галуззю сучасного господарства, невід’ємною частиною транспортної системи. РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ «ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (далі – Регіональна філія) міцно утримує позиції провідного підприємства з перевезення пасажирів та вантажів у регіоні.

З метою розвитку, а також відновлення пошкодженої інфраструктури внаслідок збройної агресії Російської Федерації, у 2023 році в межах Чугуївського району за рахунок власних коштів Регіональною філією виконано капітальний ремонт залізничного мосту на 55 км ПК 2 перегону Чугуїв-Козача Лопань на суму 634 тис. грн, відновлено електрифікації на дільниці Занки-Гракове.

З урахуванням високої соціальної значимості приміських пасажирських перевезень Регіональною філією у межах району забезпечено курсування приміських поїздів.

У Чугуївському районі оператором поштового зв’язку є АТ «Укрпошта». Після початку збройної агресії російської федерації більшість операторів поштового зв’язку зазнали суттєвих збитків через значні руйнування об’єктів поштового зв’язку та поштової інфраструктури в зонах, де велися активні бойові дії.

На теперішній час у Чугуївському районі із 66 поштових відділень працює тільки 35 стаціонарних та 9 пересувних, 22 поштових відділення закрились.

У 2023 році, у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, будівельна галузь регіону зазнала небувалої стагнації, було повністю зупинене нове будівництво. Реалізовуються лише окремі спроби зупинити процес падіння будівельного виробництва, завдяки проведенню поточного та капітального ремонтів об’єктів житлового і соціального призначення та об’єктів критичної інфраструктури, постраждалих від воєнних дій.

У 2023 році робочими групами районної військової адміністрації, селищних та міських рад територіальних громад Чугуївського району проведена робота щодо обстежень об’єктів, що зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Станом на 01.01.2024 року обстежено 5953 будівлі та сформовано 5639 актів по категоріям.

Районною військовою адміністрацією постійно здійснюється моніторинг та збір інформації щодо пошкоджених та зруйнованих об’єктів. Так. пошкоджено/зруйновано: 3584 індивідуальних житлових будинки, з них: зруйновано – 287, пошкоджено – 297; 277 багатоповерхових житлових будинків, з них: зруйновано – 5, пошкоджено – 272; 57 закладів освіти, з них: зруйновано – 6, пошкоджено – 51; 20 медичних закладів пошкоджено; 37 адміністративних закладів пошкоджено, 1 – зруйновано.

Відповідно до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» у районі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «єВідновлення» подано 1752 заяви на отримання компенсації за пошкоджене майно. Розглянуто 1627 заяв (92,9 %). Заповнено 1294 чек-листа в Реєстрі пошкодженого майна на загальну суму 135,7 млн. грн.

Прийнято 1080 рішень про надання компенсації (61,6 % від загальної кількості поданих заяв) та передано на виплату 125,5 млн. грн, прийнято 173 рішення про відмову, призупинено 297 рішень, протерміновані заяви відсутні.

У межах данної програми для дрібного ремонту житла, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, грошову допомогу вже отримали 1093 заявника на загальну суму 125,1 млн. грн.

У районі також здійснюються заходи з надання компенсації за знищене майно. За 2023 рік в усіх громадах району (крім Зміївської, де відсутні зруйновані об’єкти) утворені комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

На придбання об’єкта житлової нерухомості громадянами подано 167 заяв. Розглянуто 101 заяву (60,5 % від загальної кількості). Протермінорвані заяви відсутні. Нараховано 54 житлових сертифікати на придбання об’єкта житлової нерухомості на загальну суму 71,6 млн. грн. Прийнято 53 рішення на одержання компенсації по житловим сертифікатам (31,7 % від загальної кількості поданих заяв) на загальну суму 63,5 млн. грн. Прийнято 31 рішення про відмову, призупинено 17 рішень. У межах даної програми для придбання об’єкта житлової нерухомості отримали житловий сертифікат 48 заявників на суму 63,5 млн. грн.

У квітні 2023 року, в рамках програми підвищення якості медичного обслуговування в сільській місцевості, введено в експлуатацію амбулаторію загальної практики-сімейної медицини у селі Кам’яна Яруга Чугуївської міської громади.

У 2023 році до районного бюджету та місцевих бюджетів району надійшло 2333,115 млн. грн, із яких 2203,681 млн. грн доходів загального фонду та 129,434 млн. грн доходів спеціального фонду. На надходження до бюджетів територіальних громад Чугуївського району негативно впливають активні бойові дії на території Харківської області, податкові пільги, запроваджені в Україні на час війни, суттєве зниження економічної активності місцевих підприємств усіх форм власності та перереєстрація підприємств в інші регіони країни, де більш безпечна ситуація.

Видаткова частина районного бюджету та місцевих бюджетів району за 2023 рік виконана на 86,7 % та складає 1717,277 млн. грн при затвердженому з урахуванням змін плані 1980,651 млн. грн.

Пріоритетним напрямом роботи є відновлення пошкодженої інфраструктури, забезпечення безперебійної роботи систем життєзабезпечення району та ліквідація інших наслідків ведення бойових дій на території району. Актуальним залишається необхідність забезпечення повноти та своєчасності збору платежів до державного і місцевого бюджетів, а також виконання запланованих у місцевих бюджетах видаткових призначень у повному обсязі.

На території району створено та функціонує 7 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховуються 52 дитини та 13 прийомних сімей, в яких виховується 17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа. Запроваджено послугу з патронату над дітьми. На території району функціонує 5 родин патронатних вихователів. Протягом 2023 року послугами з патронату над дитиною скористалась 21 дитина.

Служба у справах дітей тримає на постійному контролі питання евакуації сімей з дітьми (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, родини патронатних вихователів).

Окрема увага в районі приділяється захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Узято під контроль стан постановки на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку служби у справах дітей районної військової адміністрації, яким виповнилося 16 років.

Ситуація на ринку праці у 2023 році характеризувалась скороченням попиту роботодавців на працівників. З початку військових дій служба зайнятості максимально спростила та автоматизувала ряд послуг, запровадила нові сервіси та працювала над реалізацією урядових програм, спрямованих на працевлаштування та розвиток підприємництва.

Так, у 2023 році на обліку в Чугуївській філії Харківського обласного центру зайнятості по Чугуївському району перебувало 3968 осіб, що склало 82,1 % від рівня 2022 року. Нове робоче місце за сприянням служби зайнятості знайшли 945 безробітних, рівень працевлаштування склав 23,8 %.

До активних форм зайнятості було залучено 1862 безробітних, що складає 47 % від тих, хто перебував на обліку в службі зайнятості.

Для забезпечення відповідності професійно-кваліфікаційного рівня вимогам роботодавців за направленням служби зайнятості професійне навчання пройшли 273 безробітних, що склало 121,9 % від рівня 2022 року.

Важливим інструментом підтримки зайнятості населення та мотивації до праці є залучення безробітних до оплачуваних громадських робіт. Фактичні витрати на організацію громадських робіт у 2023 році склали 4461,1 тис. грн, з них 320,9 тис. грн – це кошти місцевих бюджетів, 4140,2 тис. грн – кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Майже 460 роботодавців, які співпрацювали зі службою зайнятості, надали інформацію про 1,6 тисячі вакансій. Чисельність вакансій у порівнянні з 2022 роком збільшилась на 4 %, навантаження на одне вільне робоче місце на 01.01.2024 року складає 11 осіб.

За узгодженням з військовим командуванням введено трудову повинність по всім громадам району. Протягом 2023 року до виконання суспільно корисних робіт було залучено 2376 безробітних. Використано коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на проведення даних робіт 18769,4 тис. грн.

Протягом 2023 року в районі 7003 особам (сім’ям) забезпечено своєчасне призначення та виплата державних допомог сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, тимчасової допомоги дітям, різних видів допомоги по догляду за іншими особами, допомоги дітям з інвалідністю та особам з інвалідністю з дитинства, допомоги особам, які не мають права на пенсію тощо.

Загальна сума видатків на різні види державної допомоги з початку 2023 року склала 249,8 млн. грн.

Внутрішньо переміщеним особам здійснюється призначення та виплата щомісячної допомоги на проживання. Станом на 01.01.2024 року допомогу отримали 31049 внутрішньо переміщених осіб на загальну суму 969,3 млн. грн.

Мережа закладів охорони здоров’я району представлена: 4 комунальними некомерційними підприємствами вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню; 1 амбулаторією первинної медико-санітарної допомоги; 8 Центрами по наданню первинної медичної допомоги населенню, до складу яких входять структурні підрозділи, а саме: 53 амбулаторії загальної практики сімейної медицини та 55 фельдшерських пунктів.

Станом на 01.01.2024 року медичну допомогу відновили майже всі вищезазначені заклади, окрім 11 фельдшерсько-акушерських пунктів, які знаходяться на території Вовчанської громади, але медичне обслуговування населення здійснюють лікарі з інших населених пунктів громади та мобільні бригади лікарів з Міжнародних фондів.

Наприкінці грудня 2023 року у Вовчанській громаді була пошкоджена будівля Центру по наданню первинної медичної допомоги населенню м. Вовчанськ та дах, вікна і двері будівлі тимчасового інфекційного відділення лікарні. Але пункт екстреної медичної допомоги працює у штатному режимі.

За оперативними даними на території району роботу закладів забезпечує майже 2000 осіб (лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодший медичний та інший персонал).

На деокупованих територіях, де відсутні аптечні пункти, населення забезпечується медикаментами за рахунок гуманітарної допомоги від міжнародного комітету Червоного Хреста, Фонду Нова Україна, обласного аптечного складу Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації, обласної лікарні, Фонду Польсько-Українського співробітництва «U-work», Фонду UNICEF.

Із 77 закладів загальної середньої освіти району пошкоджень зазнали 28 та 7 закладів зруйновано. Наразі пошкодження усуваються та виготовляється проєктно-кошторисна документація для зруйнованих шкіл.

Станом на 01 вересня 2023 року розпочато навчання у 67 закладах загальної середньої освіти за дистанційною формою (87 % від загальної кількості), в яких навчається 15248 учнів, з них: 1016 учнів 1-го класу, та 1008 учнів 11-го класу. У 10 закладах району, де не розпочато навчальний процес, учні переведені до інших закладів, що розташовані на території громад.

Обов’язкова умова для старту офлайн навчання – наявність у закладі освіти спеціалізованого укриття, що відповідає вимогам законодавства. Але, за інформацією керівників закладів, на жаль не всі укриття та бомбосховища, які знаходяться у вищезазначених закладах, відповідають цим вимогам.

Так, у 2023 році на виготовлення проєктно-кошторисної документації для нового будівництва захисної споруди цивільного захисту подвійного призначення КЗ «Слобожанський ліцей № 2» Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 25 серпня 2023 року № 538 В) виділено 1,5 млн. грн, з них: 1350,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 150 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

КЗ «Зміївський ліцей № 2» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 23 листопада 2023 року № 881 В) виділено 1,5 млн. грн, з них: 1350,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 150,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

КЗ «Таранівський ліцей імені Героїв-широнінців» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 31 жовтня 2023 року № 814 В) виділено 1350 тис. грн, з них: 1215 тис. грн – за рахунок субвенції, 135 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

КЗ «Чугуївський ліцей № 8» Чугуївської міської ради Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 23 листопада 2023 року № 881 В) виділено 1,5 млн. грн, з них: 1050,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 450,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

Для капітального ремонту захисної споруди (протирадіаційне укриття) КЗ «Чемужівський ліцей» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 25 серпня 2023 року № 539 В) виділено 1650,0 тис. грн, з них: 1485,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 165,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

КЗ «Зміївський ліцей № 1» Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (згідно з розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 25 серпня 2023 року № 539 В) виділено 1980 тис. грн., з них: 1782,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 198,0 тис. грн. – з видатків місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації капітального ремонту захисної споруди для КЗ «Лиманський ліцей» Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області виділено 1,5 млн. грн з видатків місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації капітального ремонту захисної споруди для КЗ «Шелудьківський ліцей ім. Героя Радянського Союзу Юхима Єгоровича Кравцова» Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області виділено 1470 тис. грн з видатків місцевого бюджету.

За проєктом «SHELTER House – School» проведено капітальний ремонт найпростішого укриття в підвальному приміщенні КЗ «Іванівський ліцей» Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області на загальну суму 1251,0 тис. грн, з них: 536,6 тис. грн – з обласного бюджету, 714,4 тис. грн – з місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації для будівництва захисної споруди для Комунального закладу «Чкаловський ліцей» Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області (згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 419) виділено 1,5 млн. грн, з них: 1350,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 150,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво захисної споруди (протирадіаційне укриття) для Комунального закладу «Малинівський ліцей № 1» Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області (згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 419) виділено 1,5 млн. грн, з них: 1350,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 149,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації захисної споруди (протирадіаційне укриття) для Старосалтівського ліцею Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області виділено 1,5 млн. грн, з них: 1350,0 тис. грн – за рахунок субвенції, 150,0 тис. грн – з видатків місцевого бюджету.

На виготовлення проєктно-кошторисної документації захисної споруди (протирадіаційне укриття) для Старосалтівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Барвінок - 100» Старосалтівської селищної ради Чугуївського району Харківської області виділено 940,0 тис. грн з місцевого бюджету.

За рахунок місцевого бюджету розробляється проєктно-кошторисна документація для: Комунального закладу «Кам’яноярузький ліцей», Комунального закладу «Чугуївський ліцей № 1 ім. І.Ю. Рєпіна», Комунального закладу «Чугуївський ліцей № 5» Чугуївської міської ради Харківської області.

Для забезпечення безперешкодного доступу до освітнього процесу учнів закладів середньої освіти деокупованих територій району за допомогою Харківської обласної військової адміністрації від Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) отримали сертифікати на 3125 ноутбуків.

Попри труднощі воєнного часу та проведення занять у закладах загальної середньої освіти у дистанційному форматі, діти активно долучилися до навчальних змагань. Протягом листопада-грудня 2023 року загальноосвітні заклади району Малинівської, Зміївської, Печенізької, Слобожанської, Старосалтівської, Чкаловської та Чугуївської громад взяли участь у ІІ районному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з 17 навчальних предметів. 97 переможців ІІ етапу візьмуть участь у ІІІ обласному турі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, де будуть захищати честь району.

Однією із найважливіших умов відбудови та функціонування стабільної економіки України в умовах режиму воєнного стану виступає розвиток та вдосконалення сфери послуг. Створення зручних та доступних умов для отримання адміністративних послуг є одним із основних завдань, що має вирішуватися органами державної влади та місцевого самоврядування.

Станом на сьогодні функціонування суб’єктів надання адміністративних послуг майже повністю відновлено, особливо на територіях де не ведуться активні бойові дії. Так, у 5 громадах району: Зміївській, Слобожанській, Старосалтівській, Печенізькій та Чугуївській достатньо успішно налагодили роботу Центри надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП), 05.07.2023 року відкрито ЦНАП у Чкаловській громаді, а з 01.11.2023 року ЦНАП запрацював і у Новопокровській громаді.

Також, з метою наближення адміністративних послуг до мешканців найвіддаленіших населених пунктів, в громадах організовано роботу
25 віддалених робочих місць адміністратора (далі – ВРМ): 10 – Зміївська громада, 2 – Новопокровська, 4 – Слобожанська, 1 – Старосалтівська, 4 – Печенізька та 4 – Чугуївська.

Центр надання адміністративних послуг Вовчанської громади не працює. Немає фахівців, техніки. Територія знаходиться під постійними обстрілами. Але мешканці громади мають змогу отримувати необхідні послуги в найближчих ЦНАП району. 15.11.2023 року прийнято на роботу державного реєстратора і наразі відновлюється доступ до державних реєстрів Міністерства юстиції.

За підсумками 2023 року ЦНАПами надано 63,7 тис. послуг, що у порівнянні з 2022 роком становить 159 %.

Триває робота з розширення переліку адміністративних послуг, які надаються через центри надання адміністративних послуг, та забезпечення надання обов’язкових послуг мешканцям. Так в усіх ЦНАП району впроваджено надання адміністративних послуг, які отримуватимуть ветерани війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалі учасники Революції Гідності, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 691 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» у ЦНАП Печенізької селищної ради доступна комплексна послуга «єМалятко» для батьків новонароджених. Чугуївською міською радою для надання послуги «єМалятко» підписано Меморандум про співпрацю зі Східним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції. Отримано доступ та підключені робочі місця адміністраторів ЦНАП до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія» для надання цієї послуги.

У ЦНАП Чугуївської міської ради з березня 2023 року відновлено роботу з оформлення та видачі паспортів громадянина України у вигляді ID-картки та паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Печенізькою селищною радою було прийнято рішення про впровадження послуги щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, та іноземцям щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус. На сьогоднішній день закуплено відповідне обладнання для надання паспортних послуг та проводиться налагодження каналу конфіденційного зв’язку.

Розпочато надання електронної публічної послуги «єВідновлення» через ЦНАПи району.

Всі ЦНАП району мають доступ до порталу «Дія», ЦНАП Чугуївської громади підключено до інформаційної системи «Бінго-Офіс», ЦНАП Зміївської – до ІС «Вулик», ЦНАП Старосалтівської – до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Незважаючи на складні умови, для громадян з обмеженими можливостями забезпечено безбар’єрний доступ до приміщень ЦНАП, а саме: будівлі облаштовані пандусами, сходами з поручнями, туалетними кімнатами для осіб з обмеженими можливостями та місцями для тимчасового розміщення людей з обмеженими можливостями та дитячих візків, наявне ознакування з нанесенням написів із застосуванням шрифту Брайля.

ЦНАП Чугуївської громади забезпечено «Кейсом «Мобільний офіс», який дозволяє у форматі віддаленого робочого місця здійснювати повноцінний прийом документів для отримання адміністративних, соціальних та інших публічних послуг за місцем перебування. Організовано сплату адміністративного збору та комунальних послуг, у тому числі на віддалених робочих місцях. Створено робоче місце клієнта, де відвідувачі можуть самостійно або за допомогою адміністраторів отримувати низку послуг на порталі Державних послуг «Дія».

А у ЦНАП Зміївської громади автоматизована система керування чергою дозволяє управляти потоком відвідувачів. Ще, у всіх ЦНАП району, запроваджено застосунок Дія (QR-код для шерингу документів в Дії), що дає змогу громадянам отримати послуги без наявності паперових документів.

Сфера надання адміністративних послуг є та залишається однією з найважливіших складових розбудови системи доступних, прозорих та не корупційних сервісів суб’єктів владних повноважень, а також створення сприятливих умов для ведення бізнесу.

За 2023 рік на адресу Чугуївської районної військової адміністрації надійшло 1121 звернення громадян. Серед звернень, що надійшли, зареєстровано 14 колективних та 1 дублетне звернення, повторних звернень не надходило.

Основні питання, з якими зверталися мешканці району, були питання соціальної політики та соціального захисту – 616, більшість з них стосувалися надання гуманітарної та матеріальної допомоги. На другому місці залишаються питання комунального господарства – 236. Також, за 2023 рік, актуальними виявились питання діяльності органів місцевого самоврядування – 57, економічної політики та будівництва – 42, транспорту і зв’язку – 28, охорони здоров’я – 25, забезпечення дотримання законності та охорони правопорядку – 21, культури та культурної спадщини – 15, житлової політики – 14, праці і заробітної плати, аграрної політики та земельних відносин, сім’ї, дітей, релігії, освіти, екології, діяльності місцевих органів виконавчої влади та інші питання.

Протягом звітного періоду із загальної кількості звернень, що надійшли, 451 вирішено позитивно, на 196 надані роз’яснення згідно з чинним законодавством, 464 відправлено для розгляду за належністю. Відповіді на звернення громадянам надавались своєчасно, в терміни, визначені статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».

Забезпечувався своєчасний та якісний розгляд пропозицій, заяв і скарг громадян, оперативно вирішувались порушені в них питання.

Здійснювались виїзди до населених пунктів Чугуївського району (смт Старий Салтів, с. Білий Колодязь, с. Коробочкине, с. Юрченкове, с. Базаліївка, с. Леб’яже, с. Шестакове, с. Гракове, с. Мартове, с. Артемівка, с. Новий Бурлук, смт Новопокровка, смт Чкаловське) з метою проведення зустрічей з населенням. Порушені на зустрічі питання стосувалися порядку відновлення зруйнованого житла, поновлення роботи аптеки, банкоматів, налагодження автобусного сполучення, вивезення сміття, забезпечення будівельними матеріалами, відновлення опалення та вуличного освітлення, надання гуманітарної допомоги, роботи кабельного телебачення, отримання твердого палива на опалювальний період та багато інших питань.

Для виконання першочергових завдань та провадження ефективної політики у сфері архівної справи в районі діє Програма розвитку архівної справи, затверджена на період 2022-2024 років.

Протягом 2023 року проводилась робота експертної комісії архівного відділу районної військової адміністрації щодо описів справ, актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, інструкцій з діловодства, положень про експертні комісії, номенклатур справ установ та організацій. Відбулось 12 засідань комісії, розглянуто загалом 72 документа.

Проведено перевіряння наявності та стану документів архіву у кількості 14590 одиниць зберігання. Прийнято на державне зберігання 591 одиниця документів Національного архівного фонду.

Протягом року до архівного відділу районної військової адміністрації надходили запити від громадян. Загалом розглянуто 166 запитів соціально-правового характеру, 175 – майнових, 63 – тематичних. На всі запити видані архівні довідки.

Ураховуючи вищезазначене та керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пропонується інформацію взяти до відома, а Програму економічного і соціального розвитку Чугуївського району на 2023 рік, затверджену рішенням районної ради від 16 березня 2023 року (із змінами), зняти з контролю, у зв’язку із закінченням терміну її дії.

 

Начальник відділу економіки та агропромислового розвитку

районної державної адміністрації                                                  Тетяна КАЧАЛОВА

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь